Egészséges húgyhólyag minden élethelyzetben

A hólyaggyengeség több nőt érint, mint gondolnánk.
Egészséges húgyhólyag minden élethelyzetben

A vizelettartási probléma még mindig tabutéma. A női medence anatómiája és jellemzői miatt a nők körében gyakoribb az inkontinencia, mint a férfiaknál. Ausztriában pl. közel egymillió nő szenved hólyaggyengeségtől. A tünetek közé tartozik az akaratlan vizeletvesztés nevetés, köhögés, tüsszentés vagy ugrálás közben, hirtelen vizelési inger, gyakori éjszakai ébredés vizelés miatt, illetve sürgető, hirtelen fellépő vizelési kényszer.

Célzottan kezelni.
Számos tényező felelős a hólyaggyengeségért: a hólyagfal és a húgycső rugalmassága, a húgycső nyálkahártyája, az ösztrogénszint csökkenése az életkor előrehaladtával, a záróizmok és a medencefenék izomzata. A Harmonet nőgyógyász és holisztikus orvosa elmagyarázza, hogy mi vezet ehhez és hogyan lehet ezen változtatni:

„A rendszeres medencefenék-tréning fizioterapeuta irányításával az alapja és kulcsa a jó hólyagműködésnek.”


A GYENGE HÓLYAG TÜNETEI

  • Akaratlan vizeletvesztés nevetés, köhögés, tüsszentés, ugrálás vagy botlás közben

  • Gyakori vizelési inger nappal (naponta több mint 8-szor)

  • Hirtelen fellépő sürgető vizelési inger

  • Éjszakai vizelés (egy vagy több alkalommal)


Átfogó kezelés.
A menopauza utáni ösztrogénhiány száraz hüvelyhez és ezáltal hólyagproblémákhoz vezethet. Hatékony ellensúlyként hormonpótló terápiát javasol, amit helyileg (vaginálisan) lehet alkalmazni. Emellett a hólyagfunkció javítása érdekében a kezelést holisztikusan és célzottan kell végezni.

Mit tehetek az erős hólyagért?
Egy jobb orvos igyekszik elkerülni a műtéti beavatkozásokat, helyette a medencefenék célzott erősítését és bizonyos étrend-kiegészítők használatát javasolja. Az aranyvessző, tökmag és más értékes növényi hatóanyagok hozzájárulnak a hólyag egészségéhez és így az életminőség javulásához is. Ezeket azonban hosszabb ideig és rendszeresen kell szedni, hogy a kívánt hatás elérhető legyen.

A legjobb beavatkozások közé tartozik a fogyás elhízott pácienseknél, valamint – szükség esetén – elektroterápiával kombinált fizioterápia, illetve a folyadékbevitel 25%-os csökkentése, különösen este, főleg kávéfogyasztás terén.

Fontos tudni:
A hólyag izomként is kezelendő – tehát rendszeresen edzeni kell. A hólyaggyengeség gyakran terhességek, szülések, betegségek vagy az öregedés következtében alakul ki. A cél az, hogy az érintettek visszanyerjék a biztonságérzetüket, hogy urai lehessenek testüknek.

A hólyaggyulladásról pedig itt olvashatsz.

Kapcsolódó cikkek

Hogyan kerülhető el az utazási hasmenés?

Hogyan kerülhető el az utazási hasmenés?

Itt az utazás ideje, de sajnos ez egyben a gyomor- és bélpanaszok főszezonja is.

Egészséges húgyhólyag minden élethelyzetben

Egészséges húgyhólyag minden élethelyzetben

A hólyaggyengeség több nőt érint, mint gondolnánk.